A Mi erdei iskolánk Táborfalván

„Játékaidat elvehetik, ruháidat, pénzedet is elvehetik mások. De nincsen olyan hatalma a földnek, amelyik elvehetné tőled azt, hogy a pillangónak tarka szárnya van, s hogy a rigófütty olyan az erdőn, mintha egy nagy kék virág nyílna ki benned. Nem veheti el senki tőled azt, hogy a tavaszi szellőnek édes nyírfaillata van, és selymes puha keze, mint a jó tündéreknek.”

Wass Albert idézete a természetről

A MI ERDEI ISKOLÁNK TÁBORFALVÁN

Nagy örömünkre már második alkalommal sikerült három napos erdei iskola programot szervezni a 4. osztályosok számára 2024. május 29-31 között. A program költségének egy részét Táborfalva Önkormányzata által kiírt pályázati összeg biztosította, amelyet   kiegészített a Táborfalvi Diákévek Alapítvány is. Szeretnénk mindkét támogatónak ezúton is megköszönni segítségüket.

Iskolánk egyik fontos célja, hogy diákjaink megismerjék a közeli környezetünk élővilágát, természeti közegét. Ezzel a kezdeményezéssel egy minden évben megvalósuló hagyományt szeretnénk teremteni. A negyedik évfolyamos diákok egy olyan világot ismerhetnek meg, amely körülöttük van, de csak akkor nyerhetünk bepillantást, ha szakember segítségével pontosan látjuk a szépségét.

A program indulásakor Tündi néni megmutatta a gyerekeknek a tavalyi negyedikes osztály videófelvételét, amellyel nagyon nagy örömet szerzett és felkeltette az érdeklődést a közelgő három nap eseményeire.

Az első napon Ócsára látogattunk mi is. Itt a Madárvártát fedezhettük fel. Ismerkedtünk a környező lápi vidékkel. Szakszerű és érdekes felvilágosítást kaptunk Mészáros Ádám biológus és környezeti nevelőtől. Ádám bácsi olyan szeretettel mutatta be a földrajzi hely növény- és állatvilágát, hogy a nap végére nem volt olyan gyerek, aki ne figyelte volna a lába alatt megbújó apró rovarkülönlegességeket.

A projekt célja most is nem csak a természeti, hanem a mesterséges, épített környezet és a régmúltban élő emberek életének, kultúrájának megismerése. A gyerekek nagy csodálattal tekintettek a második napon a Dabas-Sári tájházban felfedezett értékekre, amelyeket Kocsír István vezetésével nézhettünk meg. Betekintést nyertünk a paraszti élet mindennapjaiba a tájház mellett elkészült új hagyományőrző épületben is, a sári szlovák népviseletet bemutató   Babamúzeumban. A kiállítótérben Mráz Mátyásné által készített és hátrahagyott népviseletes kollekció látható. A vitrinbe zárt kézzel készített, hagyományos népviseletbe öltözött babákat nagy csodálattal figyelték a gyerekek. A színes népi ruhák és az ünnepi életképek közelebb hozták a régi kor tisztaságát és megbecsült hagyományait. Ezután tovább indultunk és egy csodálatos délutánt töltöttünk a Szent Jakab sétányon, ahol már az előző napon megismert rovarvilág ismert példányait horgászták, merítették ki hálóikkal a gyerekek. Nagy volt az öröm azok számára is, akik előző napon még messziről figyelték a kis rovarokat. Most barátságosan, kezükkel lágyan simítva nézegették, ismerkedtek velük. A napot játékkal, focival, kenuzással és rétesevéssel zártuk.

A harmadik nap főként az állatvilágé volt a főszerep. Utunk kezdetén egy szépen gondozott környezetbe, a táborfalvi Vadászházhoz mentünk, ahol minket is nagy szeretettel fogadott Papp Feri bácsi, a terület vadászmestere. Miután megreggeliztünk mi is meghallgattuk Szalay Vilmos érdekes beszámolóját a Gyökereink Emlékudvarról. A tavalyiakhoz hasonlóan ezek a gyerekek is kipróbálták a különböző szekereket és kocsikat. Sok érdekes kérdést tettek fel. Láthatóan megragadta őket az élmény és próbálták elképzelni, hogy régen hogyan tették meg a távolságokat az emberek és a lovak milyen megbecsült helyet foglaltak el a mindennapi életben. Utolsó állomásunk a felsőlajosi  MagánZoo volt. Még az időjárás is kegyes volt hozzánk és így minden érdekes és aranyos állatot meg tudtunk nézni. A gyerekek lelkesen etették a számukra kedves állatokat.

A három nap számunkra gyorsan eltelt, mert mindenki örömét lelte benne. Talán ezért is mondhatom, hogy az a cél, amelyet minden évben szeretnénk a negyedikeseknek megvalósítani, az esti közös lepkevadászatban és szalonnasütésben láthatóvá vált. A szülők és gyerekek közös beszélgetései a tűz mellett. A rovarok vizsgálata a lámpafény előtt mind arról tanúskodott nekünk pedagógusoknak, hogy érdemes megmutatni gyermekeink számára ezt a környezetet. Úgy érzem, mi felnőttek is többek lettünk és nem csak ismerettel, de egy nagyszerű élménnyel is.  

Remélem, hogy a Táborfalvai Önkormányzat és Táborfalvi Diákévek Alapítvány segítségével, amelyet még egyszer köszönünk, megvalósításra kerül még nagyon sokáig ez a program gyermekeink számára a jövőben is. Köszönöm a kollégáimnak is, főként Jarábik Tündének, valamint Erdős Szabinának, Túri Xéniának a projekt megvalósulásában való nagyfokú segítségüket.

Szöllősi Aranka pedagógus

Az erdei iskola alatt készített képekért irány a galéria! ->kattintás ide!